دکتر هادی زارعی

مدیرعامل شرکت مشاوران کاوش------------------------ دکتری مدیریت تکنولوژی از دانشگاه تهران

دکتر هادی زارعی

عبور بورس از شاخص یک میلیونی

  • ۹۶۷

رویای شاخص یک میلیون واحدی بورس ۵۳ ساله ایران بالاخره محقق شد تا بازار سرمایه از این پس فصل نوینی از حیات را شروع و سرآغاز دوره تازه ایی از تحرکات باشد.

 

در حالی برخی فعالان حرفه ایی از یکی دو ماه پیش با اعتقاد به پایان رشد حدود 200 درصدی شاخص اقدام به خالی کردن سهام و خروج از بورس کردند که در نتیجه حمایت های بی سابقه دولت و شخص رئیس جمهور و برنامه های تازه برای فروش سهام دولتی و سهام عدالت و حتی موضع گیری مثبت رئیس کل بانک مرکزی، هجوم نقدینگی ها به بازار سرمایه تشدید شد تا معادلات و پیش بینی های برخی فعالان حرفه ایی و نگران محقق نشود.

از سوی دیگر رشد قیمت سهام اکثر شرکت ها موجب شد تا برخی دم شکل گیری حباب در شاخص و برخی سهم ها بزنند اما گوش بازار به این مورد هم اعتنایی نکرد و بعد از اصلاح اندک سه شنبه و چهارشنبه گذشته ، امروز برای اولین بار در عمر 53 ساله بورس ایران ، شاخص از مرز یک میلیون واحد هم عبور کرد تا رویایی برخی کارشناسان و فعالان ، بسیار زودتر از پیش بینی ها محقق شود.

به این ترتیب در یک ساعت اول معاملات که با اشکالاتی در نمایش واقعی قیمت ها و سردرگمی فعالان همراه بود با رشد اکثر شرکت های بزرگ مانند ملی مس، فولاد مبارکه، گل گهر ، بانک ملت ، پالایشگاه های تهران و اصفهان  و با وجود اثر منفی هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی و خوارزمی و... دماسنج بازار با جهش بیش از 30 هزار واحدی به آسانی از مرز ابرکانال یک میلیون واحدی عبور کرد تا از این پس وارد فصل نوینی از حیات شده و دوره تازه ایی از تحرکات را تجربه کند.

این درحالی است که برخی تحلیل گران معتقدند با این روند و با توجه به نیاز دولت به بورس در تامین مالی و جلوگیری از افزایش تورم و همچنین به دلیل رکود بازارهای رقیب ، شاخص در تابستان وارد کانال یک میلیون و 800 هزار واحدی هم خواهد شد.

ارزش معاملات 60 دقیقه اول بورس و فرابورس هم با جابجایی بیش از 4.5 و 6.4 هزار میلیارد تومانی همراه شده که نشان از تداوم هجوم نقدینگی ها به بی سابقه ترین ماه های بازار سرمایه دارد.

منبع: بورس پرس